SPEARFISH — Area high school track and field athletes competed at the Black Hills Conference meet Friday, in Spearfish.

The winners of each event and Top Five area finishers follow.

Girls’s

100-meter Dash

1. Mikayla Tracy, 12.93, Spearfish

3. Loralee Stock, 13.33, Sturgis Brown

5. Alexis Louis, 13.63, Spearfish

200-meter Dash

1. Kaci Cooper, 26.11, St. Thomas More

2. Mikayla Tracy, 26.28, Spearfish

3. Vaida Pettersen, 26.91, Spearfish

5. Loralee Stock, 27.11, Sturgis Brown

400-meter Run

1. Kaci Cooper, 57.45, St. Thomas More

3. Mikayla Tracy, 59.02, Spearfish

4. Lyndey Dean, 1:01.44, Spearfish

5. Loralee Stock, 1:01.78, Sturgis Brown

800-meter Run

1. Haleigh Timmer, 2:22.08, St. Thomas More

6. Rachel Cammack, 2:31.58 , Sturgis Brown

1,600-meter Run

1. Karlee Simmons, 5:13.72, Hill City

3,200-meter Run

1. Janean Hank, 11:57.20, Hill City

3. Angela Hovdenes, 12:59.36, Spearfish

4. Jadyn Johnson, 13:01.79, Spearfish

5. Jessica Matthew, 13:06.56, Sturgis Brown

100-meter Hurdles

1. Jordynn Toliver, 16.06, Douglas

300-meter Hurdles

1. Jordynn Toliver, 47.85, Douglas

2. Sydney Shaw, 48.18, Sturgis Brown

1. St. Thomas More 51.42

3. Spearfish 52.08

4. Belle Fourche  52.86

5. Sturgis Brown 53.54

4x200-meter Relay

1. Spearfish 1:50.12

4x400-meter Relay

1. St. Thomas More 4:00.80

2. Spearfish 4:02.19

4. Sturgis Brown 4:14.68 

5. Belle Fourche  4:35.64

4x800-meter Relay

1. Custer 10:16.43

2. Spearfish 10:17.22

4. Sturgis Brown  11:17.20

5. Belle Fourche  11:24.67

SMR 1,600-meters

1. Sturgis Brown, 4:34.47

2. Spearfish 4:38.31

4.  Belle Fourche 5:03.52

Shot Put

1. Kellen Kortemyer, 41-05.00, Custer

2. Cora Tobin, 36-04.50, Spearfish

4. Bailee Ackerman, 33-01.00, Spearfish

Discus 

1. Kellen Kortemyer, 121-09, Custer

2. Bailee Ackerman, 104-05, Spearfish

5. Brittany Delzer, 96-01, Sturgis Brown

High Jump  

1. Olivia Jolley, 5-02.00, Sturgis Brown

3. Shanyah Johnson-Landoll, 4-10.00,Sturgis Brown

3. Aspen Braning, 4-10.00, Belle Fourche

5. Lauren Strand, 4-10.00, Spearfish

Pole Vault  

1. Cassidy Jorensen, 9-03.00, Sturgis Brown

2. Breezy Paul, 9-03.00, Sturgis Brown

3. Lauren Strand, 8-09.00, Spearfish

4. Rachel Cammack, 8-03.00, Sturgis Brown

4. Eden Shank, 8-03.00, Spearfish

Long Jump 

1. Jordynn Toliver, 16-11.25, Douglas

2. Olivia Jolley, 16-04.00, Sturgis Brown

3. Natalie Janssen, 16-02.00, Lead-Deadwood

4. Bella Jensen, 16-01.50, Belle Fourche

5. Stella Marcus, 16-00.50, Spearfish

Triple Jump  

1. Makayla Keffeler, 35-01.75, Sturgis Brown

2. Bella Jensen, 34-11.75, Belle Fourche

3. Loralee Stock, 34-10.00, Sturgis Brown

Boys’

100-meter Dash  

1. Jacob Hyde, 11.03, St. Thomas More

2. Jordy Stulken, 11.42, Lead-Deadwood

3. Michael Gylten, 11.77, St. Thomas More

4. Matthew McGillick, 11.83, St. Thomas More

5. Justin Burnham, 11.88, Sturgis Brown

200-meter Dash  

1. Jacob Hyde, 22.16, St. Thomas More

2. Thomas Massa, 23.56, Hot Springs

3. Trevor Christman, 23.68, Sturgis Brown

5. Casey Taul, 23.85, Sturgis Brown

400-meters 

1. Jacob Hyde, 48.79, St. Thomas More

2. Ethan Brenneman, 50.66, Sturgis Brown

3. Cole Herrmann, 52.72, Spearfish

5. Adrian Budino-Martinez, 53.22, Sturgis Brown

800-meter Run  

1 Ethan Brenneman, 1:58.19, Sturgis Brown

2. Traeton Monahan, 2:01.41, Sturgis Brown

3. Trinity Brady, 2:01.97, Lead-Deadwood

4. Kadin Gifford, 2:03.08, Spearfish

1,600 Meter Run  

1. Jackson Wilson, 4:29.08, Douglas

3. Keenan Urdiales, 4:43.11, Spearfish

4. Yohannes Peterson, 4:44.33, Spearfish

5. Rigel Roberdeau, 4:44.41, Spearfish 

3,200-meter Run  

1. Jackson Wilson, 10:20.04, Douglas

2. Keenan Urdiales, 10:34.64, Spearfish

3. Rigel Roberdeau, 10:41.34, Spearfish

4. Sawyer Clarkson, 10:45.95, Belle Fourche

110-meter Hurdles 

1. Gavin West, 15.42, Sturgis Brown

3. Tayler Opstedahl, 16.14, Sturgis Brown

4. Braeden Ferguson, 16.82, Spearfish

5. Brody Brink, 18.040, Sturgis Brown

 300-meter Hurdles 

1. Grant Huber, 41.11, St. Thomas More

2. Gavin West, 41.77, Sturgis Brown

4. Tayler Opstedahl, 43.21, Sturgis Brown

5. Brody Brink, 44.64, Sturgis Brown

4x100-meter Relay  

1.  Douglas 45.74

2. Belle Fourche 46.42

5. Spearfish 47.15

4x200-meter Relay  

1. St. Thomas More

2. Sturgis Brown 1:33.53

3. Lead-Deadwood 1:35.62

4x400-meter Relay

1. St. Thomas More 3:27.62

2. Sturgis Brown 3:30.39a

3. Spearfish 3:34.98a

Shot Put 

1. Evan Hehr 46-07.00,Spearfish

3. Darin Hanson, 43-00.50, Belle Fourche

5. Jarron Rowe,42-07.50, Spearfish

Discus 

1. Darin Hanson,135-01.50, Belle Fourche

High Jump  

1. Jayden Deichert, 6-02.00, Spearfish

2. Sage Geib, 6-00.00, Belle Fourche

4. Gavin West, 6-00.00, Sturgis Brown

Pole Vault

1. Jens Christensen, 13-09.00, St. Thomas More

2. Austin Bartunek, 11-09.00, St. Thomas More

2. Gavin Feeser, 11-09.00, Spearfish

4. Gavin West, 11-09.00, Sturgis Brown

5. Carson Diedrich, 11-03.00, Spearfish 

Long Jump  

1. Jordy Stulken, 20-09.25, Lead-Deadwood

2. Jackson Tyndall, 19-11.75, Belle Fourche

3. Daniel Sedlacek, 19-09.25, Custer

4. Aiden Giffin, 19-08.00, Belle Fourche

Triple Jump  

1. Alec Keffeler, 43-05.75,Sturgis Brown

2. Mason Neumiller, 39-10.75, Sturgis Brown

4. Adrian Budino-Martinez 38-11.50, Sturgis Brown

5. Tate Larson, 38-04.50, Belle Fourche

To read all of today's stories, Click here or call 642-2761 to subscribe to our e-edition or home delivery.

0
0
0
0
0

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.